Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Bazı kişiler için ev temizliği denildiğinde kolaylık, hemen hızlı bir şekilde yapılabilirlilik akla gelse de ev temizliğinin bir çok inceliği bulunmaktadır. Ev temizliği yapma aşamasında başlangıç noktası ile bitiş noktası öyle iyi ayarlanmalıdır ki temizliğe başlanılan yer temizlik bitene kadar tekrardan kirli hale gelmesin. Aslında ev temizliği, ofis temizliği ve bir çok mekan temizliği yapmak için profesyonel olmak her zaman daha iyidir. Çünkü temizliğin hangi alanda hangi deterjanla yapılacağı, hangi ortama hangi temizlik maddelerinin kullanılacağı oldukça önemlidir. Adana ev temizliği profesyonel destek almak isteyenler için temizlik yapan firmalar tarafından yapılmış olan temizlikler her zaman daha yavaş tozlanan ve kirlenen yaşam alanları demektir. Bir çok kişi temizliğini kendisi yapmaktansa profesyonel destek almayı tercih etmektedir.

Ev temizliğine başlandığında öncelik her zaman mutfak olmalıdır. Çünkü mutfak evin her zaman en zor temizlenen ve temizlikte en fazla zaman harcanan alandır. Mutfak tamamen temizlendikten sonra evin salonuna geçilmeli ve salon da temizlendikten sonra odalar ve koridorlar temizlenmelidir. Son olarak temizliğin bitme aşamasına gelindiğinde banyo tuvalet lavaboları temizlenerek temizlik bitirilmelidir.

Profesyonel Temizlik Hizmeti

Adana temizlik şirketleri tarafından profesyonel hizmet almak isteyen kişiler, istedikleri gün içerisinde alabilmektedirler. Profesyonel destek bir çok temizlik işi için talep edilebileceği gibi, isteyen kişilere günlük, haftalık ve aylık olarak eleman da yollanabilmektedir. Profesyonel temizlik hizmeti almak isteyenler temizlik türüne göre firmalar tarafından temizlik fiyatı belirlenir. Bu temizlik yapılacak olan evin odalarının sayısını, temizlik yapılacak olan alanın kat sayısını ve inşaat sonrası mı yoksa normal alan temizliği mi olduğu ile fiyatlar değişim göstermektedir.

Uzman araştırmalarına göre temiz bir alandaki bir kişinin temiz olmayan alandaki bir kişi ile uyum sağlamadığı görülmektedir. Çünkü temiz bir evde veya ofiste yaşamak kişinin psikolojisine farklı bir dinginlik kazandırır. Hastalılardan korunmak amacı ile de temiz alanlarda yaşamak her zaman gerekli bir ihtiyaçtır. Çünkü pis alanlarda mikroplar çok daha hızlı yayılır.

Ev Boyası Sonrası Temizlik

Büyük ev temizliği olarak anılan temizlikler genellikle evin tüm duvarları boyandıktan sonra yapılan temizliklerdir. Evin duvarlarının temizlenmesi ile mutlaka tüm ev baştan aşağı olarak tabir edilen temizlik işlemine tabi tutulmalıdır. Ev temizliğini boyadan sonra yapmak ev temizliğinin normal süreçlerde yapılmasına pek benzemez. Çünkü tüm evin büyük eşyaları da olmak üzere yerinden hareket ettirilerek arka kısımları boyanmış ve evin tamamı dağılmıştır. Ev boyası yapıldıktan sonra kendi evinin temizliğini kendisi yapan bir kişinin bile profesyonel destek alması uygun olur.

Adana temizlik firmaları tarafından yapılan ev boyası sonrası veya ofis boyası sonrası temizlik için hizmet alınabilir. Tadilat olan evlerde de yapılan temizlik çeşitleri aslında boya yapıldıktan sonra yapılan temizlikler ile aynı türde yapılmalıdır. Öncelikli olarak tüm ev eşyaları tozdan ve kirden arındırılır. Evin içinde kullanılan halıların hepsinin yıkanması ve koltukların da boyadan sonra yıkanarak temizlenmesi şarttır. Çünkü ev veya ofis boyası yaparken mutlaka koltuklar ve halılar çıkan tozlar sebebi ile zarar görmüştür.

İnşaat sonrası temizliklerde yapılan temizliklerde öncelikli olarak evin tabanı bir güzel inşaat artıklarından temizlenmeli ve daha sonrasında tüm eşyaların yıkanarak temizlenmesi gerekenler yıkanarak temizlenmeli, silerek temizlenmesi gereken eşyalar da silerek temizlenmelidir. Silerek temizlenen eşyaların kapsamına genellikle gardırop, buzdolabı, çamaşır makinesi, çamaşır kurutma makinesi ve bulaşık makinesi tarzında beyaz eşyalar girmektedir. Bu eşyalar tam olarak temizlendiğinde en son cam temizliğine geçilmelidir.