Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Bugün sizlere kahve lekesi nasıl çıkarılır? bunlardan bahsedeceğiz.

Kahve, özellikle sabahları içilen ve sevilen bir içecektir. Bu durumda kahve lekeside kaçınılmaz olabilir. Gündelik elbiseleriniz, sizin için kıymetli eşyalarınız, halı yada mobilyanız kahve lekesi ile karşılabilir.

Kahve lekesini çıkarmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

  • Öncelikle kahve lekesinin bulunduğu bölgeden biran önce temizlenmesine özen göstermelisiniz. Eğer lekenin uzun süre kalmasına göz yumarsanız kahve lekesinin çıkarılmasıda o kadar zor olur.
  • Lekeyi çıkarırken kullandığınız beze dikkat edin. Eğer üzerinde boya olan, pis, işlevsiz bir malzeme kullanırsanız lekeyi çıkarmanız oldukça güçleşir ve lekeyi çıkarırken daha kötü duruma getirebilirsiniz.
  • Her lekede olduğu gibi kahve lekesinide temizlerken en yoğun olduğu yerden değilde daha az yoğun olan bölgeden temizlik işlemine başlamanız gerekir. Çünkü lekeyi dağıtabilir ve bu bölgeyi daha da pis hale getirebilirsiniz.
  • Kahve lekesini çıkarabileceğinize güveniyorsanız bu işlemi gerçekleştirin. Şöyleki eğer hassas ve değerli bir kumaşınız varsa temizlemeye çalıştığınız için pişman olabilirsiniz.

Kahve lekesi nasıl çıkar ?

Kahve lekesini çıkarırken kumaşın renkli olup olmaması önem arzeder. Leke tazeyse üzerine tuz dökebilirsiniz.

Eğer kumaş beyaz ise oksijenli su ile silin. Yetmezse çamaşır suyu kullanın.

Eğer kumaş renkli ise yumurta akı ve gliserini karıştırın ve lekenin üzerine sürün. 45-60 dakika bekledikten sonra önse soğuk daha sonrada ılık su ile silin ve kurumaya bırakın. Çitilememeye özen gösterin.