Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek Temizliği Aşamaları
Adana temizlik şirketleri içerisinde hizmet gösteren şirketimiz  sizlere bu makalemizde petek temizliğinin nasıl yapıldığına dair bilgiler vermekteyiz.

Kalorifer peteği temizleme işlemi eskiden petekler yerinden sökülerek taşınıp, banyoya getirilip, Tazyikli su sıkılıp yıkanarak yapılmaktaydı. Eskiden yapılan yöntemler bu şekildeydi. Fakat günümüz teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte yeni çıkan makineler ve kalorifer temizliğine uygun, içerisinde bulunan metallere uygun kimyasalların çıkmasıyla birlikte bbu işlemler artık makinalarla ve kimyasal maddeler kullanılarak yapılmaktadır.
Bu işlem için en uygun yer banyolarımızdır. Banyolarımızda bulunan havlupandaki petek, radyatör sökülüpmakineyi bu kısımdan bağlayarak işlemimizi gerçekleştirebiliriz.
İlk işlemimize havlupan radyatörümüzün sökülmesiyle başlıyoruz.  Havlupanı sökerek şimdiki işlem makinenin tesisata monteleme işlemidir.

Temizleme makinasının kendine ait hortumları bulunmaktadır. Hortumun bir ucunu makineye,  diğer ucunu ise havlupandaki söktüğümüz vanadaki yere bağlıyoruz. İkinci hortumu ise vananın diğer tarafına bağlayıp sirkülasyon pompasının dönüş kısmını bağlamış bulunuyoruz. Suyun tahliyesi içinde ikinci hortumun diğer ucunu klozetin içerisine bırakıyoruz.
Tesisata su verebilmek içinde şebeke hattından banyodaki en yakın yerden su ihtiyacımızı alıyoruz. Şebeke hortumunu da makinaya bağladıktan sonra petekleri yıkayacağımız makineyi su ile dolduruyoruz. Su doldurma işlemi bittikten sonra tesisatı temizleme işlemine geçebiliriz.

İlk başta yapacağımız işlem ön yıkama işlemidir. Bu işlemin amacı ; tesisat borularının içerisinde birikmiş olan kirli suyun tahliye yoluyla dışarı atılması ve kimyasalın tesisat içerisinde rahatlıkla dolaşabilmesini sağlamaktır.
Ön yıkama işleminin ardından sıradaki işlemimiz kimyasalın makine içerisine bırakılarak tesisata doldurulmasıdır. Kimyasalımızı makinemizin içerisine boşalttıktan sonra sıradaki işlemimiz makinemizi kısa bir süreliğine çalıştırmaktır. Buradaki amacımız makinada bulunan kimyasalın tesisatın içerisine verilmesidir.
Bundan sonraki işlemimiz kombinin çalışma düzenini ayarlamaktır. Normal bar basıncını ayarlayıp, peteklerin havasını tek tek alıp, 45 dakika ya da 1 saat kadar kombiyi çalıştırmamızdır.

Sistem içerisinde 45 dakika ile 1 saat aralığında dolaşan kimyasal işlemimizin ardından peteklerin teker teker durulanarak temizlenmesi işlemi vardır. Bu işlemden sonra tesisat   temizliği, petek temizliği işlemi bitmiş olacaktır.
Bu işlemin tamamı ; tesisatın durumuna göre , kirliliğine göre ya da tesisatın radyatör sayısına göre en az 3 saat, en fazla 6 saat aralıklarında sürebilmektedir. Ortalama bir dairede yaklaşık olarak 6 adet radyatör bulunmaktadır. Bu 6 tane radyatörün temizlenmesi işlemi tesisatında kirlilik düzeyine göre en az 3 saat, en fazla 4-4,5 saat sürebilmektedir. Son olarak kombimizi normal çalışma düzeyi şartlarına ayarlayarak , peteklerinde havasını alıp işlemimizi bitirebiliriz.